پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

دوشنبه, 5 اسفند 1398
موقعیت شهر

اجتماع مردم در نقطه ای از استان اصفهان در تاریخ 4/9/72 خبر از ولادت شهری جدید در عرصه تقسیمات کشوری جمهوری اسلامی ایران می داد. شهری که حاصل اتفاق و همدلی, مردم دیزیچه, وینچه و قلعه میرزا زمان, نکوآباد و حسن آباد دست به دست هم داده بودند تا با مشارکت یکدیگر عمران و آبادانی بیشتری را نصب سرزمین خود نموده در راه توسعه گام بردارند و این گونه بود که شهر دیزیچه با تاسیس شهرداری در آن رسمیت یافت. این شهر که دومین شهر شهرستان مبارکه محسوب می گردد با وسعت 36 کیلومتر مربع با قریب به 20 هزار نفر جمعیت در 31 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی و 52 درجه و 48 دقیقه طول شرقی در ارتفاع 1700 متریاز سطح آزاد آب دریاها در حد فاصل 5 کیلومتری شمال شهر مبارکه (مرکز شهرستان) 35 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان (مرکز استان) و 10 کیلومتری شرق زرین شهر و (مرکز شهرستان لنجان) و در حاشیه رودخانه زاینده رود واقع شده است.

0.GIF

این شهر در عین بهره مندی از ساحل سرسبز و دل انگیز رود عظیم و همیشه زنده زاینده رود (که لطف و صفای خاصی را به این شهر بخشیده است) از مجاورت با کارخانجات و صنایع سبک و سنگین استان از جمله ذوب آهن اصفهان و مجتمع فولاد مبارکه گریزی نداشته است. مضافاٌ بر اینکه کارخانه سیمان سپاهان به نوعی در دل شهر جای گرفته و علاوه بر آن عبور دو خط راه آهن از حاشیه و مرکز شهر (که همچون کمربند قسمتی از شهر را در خود جای داده است) مختصات ویژه ای را برای این شهر رقم زده است.
شهر دیزیچه با بهره مندی از قدمتی دیرینه از فرهنگ و ادب و به پاس داشت صالحینی چون امامزاده سلیمان, امام زاده محمد, سید تقی (پیر حاجات), شاهزاده محمد و ... جلوه های آیین و ادب را در این شهر متجلی سازند.حضور چشم گیر مردم در امور اجتماعی محل, دلیل دیگری بر پیوستگی و همبستگی ایشان در تعیین سرنوشت و آینده خود, و شهرستان بوده است نمود این حضور را می توان در صحنه های انقلاب شکوهمند اسلامی, جنگ تحمیلی عمران آبادی و حضور در انتخابات متعدد و از جمله انتخابات شورای اسلامی شهر به عینه مشاهده نمود.
از لحاظ تاریخی, علاوه بر مقبره و آرامگاه امامزادگان و صالحین فوق الذکر وجود اماکنه تاریخی همچون: قلعه بزی (قلعه خان لنجان), قلعه اکبر آباد قلعه حسن آباد مقبره چهل دختران و همچنین دسترسی به آب فراوان در مزارع و بیشه زارهای انبوه ساحل سرسبز زاینده رود همگی موید پیشینه دراز این نقطه از استان بوده و دلیلی بر حضور ماندگار در تاریخ کشور می باشد. با عنایت به موقعیت خاص مکانی (بهره مندی از زمین حاصلخیز و مرغوب, مجاورت با صنایع اطراف خصوصاٌ کارخانه سیمان سپاهان) اقتصاد مردم شهر در درجه اول کشاورزی و فعالیت های جنبی و سپس اشتغال در بخش صنعت (خصوصاٌ حمل و نقل بویژه حمل سیمان) وابسته است.


DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0